לקבלת מאמרים
ישירות אליך
אימייל
שם פרטי
שם משפחה
 

כשסבים וסבתות מתערבים בחינוך ילדינו‎

לכמה מאיתנו קופץ הפיוז בנוכחות הורינו? הערותיהם מוציאות אותנו מאיזון?
מעשיהם הקשורים אלינו או אל ילדינו מעוררים אצלינו כעס, תסכול או אכזבה?
חשוב לזכור:
בדרך התנהגותנו אנו מחנכים את ילדינו: ילדים מחקים את התנהגות הוריהם. הם לומדים להתנהג מהדרך בה אנו מתנהגים, ולא מאיך שאנו אומרים להם להתנהג. וגם אם לא אמרנו מילה, ילדים מרגישים בדיוק את שאנו מרגישים, ומגיבים לכך.

הטוב ביותר עבורכם: הוריכם, כפי שאתם לילדיכם, רצו, רוצים ותמיד ירצו את הטוב ביותר עבורכם. דעו זאת בכל רבדי ליבכם. מהות התנהגותם, עשייתם ואמרותיהם תמיד היתה ותמיד תהיה, מנקודת מבטם, לטובתכם ועבורכם.

התנהגותו של אדם, נובעת תמיד, מכמיהתו לאהבה להערכה, לתשומת לב. ממש כמוכם, כמו ילדיכם, כך גם הוריכם. התנהגותם נובעת מהרצון להרגיש טוב עם עצמם ולא בכדי לפגוע באף אחד אחר! הם לא חשבו לעצמם: "איך עליי להתנהג בכדי לפגוע בו..." אלא פעלו מתוך דחף להרגיש טוב עם עצמם.

הבינו כי לכל אדם סדרי עדיפויות, פחדים וערכים שונים. לכל אדם יש אהבה, חשיבה ודרך התנהגות שונה, קבלו זאת. שחררו את הרצון שיחשבו, ירגישו וירצו כמוכם. שחררו את הרצון להיות צודקים. מותר לאחרים לחשוב, להרגיש ולהתנהג אחרת מכם, זה לא אומר שבגלל זה הפכתם לאויבים ולשונאים!

הכרת תודה: לצערי רוב בני האדם לוקחים כמובן מאליו את מה שיש להם. מובן שיש בית וגג מעל הראש, בגדים ללבוש, אוכל לאכול, מזגן להתחמם או להתקרר בזכותו, מיטה לישון עליה. מובן שיש הורים שדואגים לכל זאת, לפחות בילדותכם. מובן שיש סבא וסבתא בחייכם; ובכן זה לא מובן ולא ברור מאליו! כל שיש בחייכם זכיתם לו. אני מזמינה אתכם להכיר תודה ולהעריך זאת עוד בטרם איננו.

הורים מתייעצים מתוך מדור מומחים מגזין "הורים וילדים":
היי שני, אמא של בעלי מפלה באופן די ברור בין הנכדים. שומרת על הילדים של אחיו יותר מאשר על כל השאר, משלמת עליהם לחוגים וכדומה. זה מאוד מעצבן אותי ואת בעלי, אבל אנחנו לא יודעים אם לדבר איתה על כך. מה עושים?

"לא משנה עד כמה אתם צודקים ועד כמה טענה זו הינה נכונה ואמיתית, רגשות העצבים והכעס, אינם גורמים לכם להרגיש טוב יותר ואינם משפרים את מערכת היחסים שלכם עם הסבתא. לכן ההזמנה שלי אליכם היא להבין שמה שקורה אצל אחיו או איך שהיא מתייחסת לאחרים – אינו עניינכם ולא רלוונטי לגביכם. לִמדו, ובכך תלמדו את ילדיכם, להוקיר ולהודות על מה שיש לכם, כי המעט שיש לכם, אינו ברור מאליו! והוציאו את אפכם מצלחתם של אחרים. עכשיו מתוך רגשות הוקרה והערכה, האם זה בסדר לרצות או לבקש ממנה יותר עזרה בשמירה על הילדים או עזרה כלכלית? – ודאי שאפשר; כל עוד לבכם בשלום, בהערכה והכרת תודה ולא בכעס, תלונה וטרוניה. התנגדותכם להתנהגותה רק תביא יותר התנגדות מצידה, אולם אם תשכילו להודות לשבח ולפאר, תופתעו לגלות כמה ידהּ וליבהּ יהיו נדיבים כלפיכם. בהצלחה J שני.

הורים מתייעצים מתוך תכנית "שידור בהתבגרות" ברשת א' של קול ישראל

שני הורביץ
מאמנת מוסמכת להורים ולילדים (cpcc)
מחברת הספר "ההורה שבחרתי להיות"
ראיונות ברדיו ובטלוויזיה
פייסבוק 
חזרה